NFT „Beeple“ sprzedany za 69 milionów dolarów jest czwartym najdroższym dziełem sztuki sprzedanym przez żyjącego
Czy pieniądze są już w ogóle prawdziwe? Sektor NFT sprawia, że wydaje się, że tak.
Jedno z najdroższych dzieł sztuki na świecie zostało wczoraj sprzedane przez dom aukcyjny Christie’s – nie-grywalny token (NFT) autorstwa artysty cyfrowego Mike’a Winkelmanna, popularnie znanego pod swoim internetowym Bitcoin Up pseudonimem „Beeple“.
Jest to obecnie trzecia najdroższa na świecie praca sprzedana przez żyjącego artystę.
Sztuka, nazwana „Everydays: The First 5000 Days“, uczyniła Winkelmanna jednym z największych artystów brutto wszech czasów za obrazem Davida Hockneya z 2018 roku „Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)“ (który sprzedał się za 90,3 miliona dolarów“ i rzeźbą ze stali nierdzewnej „Rabbit“ Jeffa Koonsa, która utrzymuje rekord po sprzedaży 91,1 miliona dolarów w 2019 roku.
Dzieło jest kolażem 5 000 zdjęć, których wykonanie zajęło ponad 13 lat. Zaczęło się od oferty w wysokości zaledwie 100 dolarów, ale szacunkowo 350 potencjalnych nabywców zakończyło się stworzeniem szaleńczej oferty.
Ale kto zapłacił fortunę, by stać się właścicielem kolażu? Według niektórych doniesień, był to nikt inny, jak płomienny, lubiący zwracać na siebie uwagę założyciel Trona, Justin Sun. Wygrał on przetarg na 60,25 miliona dolarów, z czego reszta trafiła do Christie’s jako „premia dla kupujących“.
Sun jednak zaprzeczył później tym twierdzeniom i powiedział, że ktoś inny przebił jego ofertę w ostatniej chwili. „Moja ostateczna efektywna oferta wynosiła 60 MIL dolarów (plus opłata 69 MIL dolarów). Jednakże, została przebita przez innego kupca w ostatnich 20 sekundach o 250 tys. dolarów. Różnica była mniejsza niż 0,3% całkowitej ceny“ – powiedział w tweecie.
Wzrost popularności NFT
NFT to kryptograficzne reprezentacje materialnych lub niematerialnych przedmiotów na blockchainie, działające jako dowód własności do aktywów, które reprezentują. Te ostatnie mogą obejmować cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, wirtualne ziemie, nieruchomości lub sztukę cyfrową.
Przeszły one od prawie-obcości w 2019 roku do stania się branżą o wartości 16 miliardów dolarów dzisiaj, napędzane przez zainteresowanie celebrytów przestrzenią (nie są one dla technologii) i wysiłki legendarnych domów sztuki, takich jak Christie’s, aby utrzymać i wspierać aukcje NFT.
Artyści tacy jak Beeple w pełni popierają to, że technologia ta pomaga im dotrzeć do szerszej publiczności i że ci odbiorcy mogą naprawdę, w sposób wiarygodny posiadać to, co kupują. W oświadczeniu po sprzedaży w Christie’s powiedział:
„Artyści używali sprzętu i oprogramowania do tworzenia dzieł sztuki i rozpowszechniania ich w Internecie przez ostatnie 20+ lat, ale nigdy nie było prawdziwego sposobu na ich prawdziwe posiadanie i kolekcjonowanie. Dzięki NFT to się teraz zmieniło.“
Tymczasem dane pokazują, że sektor NFT przewodzi zyskom na rynku kryptowalut. Sektor zyskał ponad 57% (jako całość) w ciągu ostatniego tygodnia i 15,55% w ciągu ostatnich 24 godzin, przy czym wycena Theta na poziomie 7 miliardów dolarów czyni go największym kontraktem NFT/smart według kapitalizacji rynkowej.